WELCOME TO OUR 4 STAGE LIVESTREAM!

HOME STAGE

Join Grand Marshals Lisa Lisa, Virginia Johnson, H.T. Chen & Dian Dong as they cut the ribbon for 1,000 Zoomers to show off their culture, art and energy. DJ Ali Coleman lays down the music as we serve up a Parade Ribbon Cutting Ceremony, medely by Lisa Lisa, Dance Battles, Dare to Dance Video Contest Winners, NYDP Lockdown and more!

GRANDSTAND STAGE

Watch a curated selection of some of the best dance performances during the pandemic! Get a sneak preview of "DANCE BRINGS US TOGETHER -- The Resilience of Dance Through The Pandemic"  Grandstand Curator Jamila emcees and introduces creative performances and interviews choreographers that created these pieces during the Pandemic. Without a stage, these performers still put on a show!

 

EST (NYC)   Grandstand Stage Program
1:20 PM:   Emcee Jamila Holman opens Grandstand Stage
1:25 PM:   Dance Film: Dance Brings Us Together - Resilience of Dance Through the Pandemic
    Introduction by Mickela Mallozzi, Travel Bare Feet
    Voice of America, Just Dance, Dance Parade / Remarks by Greg Miller
    National Dance Institute, Saints Go Marching In / Remarks by Ellen Weinstein
    Alvin Ailey American Dance Theater, Testament / Remarks by Matthew Rushing
    Dance Theatre of Harlem, Dancing Through Harlem / Remarks by Virginia Johnson
    Saung Budaya Dance / Remarks by Amalia Suryani
    Heidi Latsky Dance, Solo Flight / Remarks by Heidi Latsky Dance
    Dance Rising, NYC Compilation / Remarks by Melissa Riker
1:56 PM:   Remembering Jacques D'Amboise
2:00 PM:   Yosakoi Dance Project - 10tecomai "Rebirth"
2:04 PM:   Arcadia
2:09 PM:   OcampoWang Dance "In Between"
2:14 PM:   Moments in Motion
2:19 PM:   Artistic Edge Dance Company "This is Me"
2:23 PM:   IFE The Movement "Energy Loading & IFE's Beehive"
2:29 PM:   Long Island City School of Ballet "The Waltz of the Flowers"
2:36 PM:   Passion Dance Center "Do it Like Me"
2:38 PM:   Interviews (Part 1) with Dance Makers
2:44 PM:   S|R|P|Z "Home"
2:46 PM:   Brooklyn Center of the Arts "In the Intrium"
2:47 PM:   Julia Foti "Tigress"
2:48 PM:   Caitlin Knowles "I'm Listening"
2:49 PM:   Jiali Wang "Lion Dancer"
2:50 PM:   Puela Lunaris "Zambra"
2:51 PM:   Monét Movement Productions "The Alchemist"
2:52 PM:   Interviews (Part 2) with Dance Makers
2:54 PM:   MiYoung Margolis Gallery B612 The Flower, So-Hwa’s Dream
2:58 PM:   Lori Belilove & The Isadora Duncan Dance Company "Revolutionary en Masse"
3:03 PM:   The Mo.vement Dance Company "Bloom"
3:06 PM:   Animus Movement "Earth"
3:11 PM:   Soul Dance Co.: The Soul Experience "F.R.E.E.D"
3:17 PM:   Sam Lobel "You'll Never Be"
3:20 PM:   Movementum "Dance Project Momentum"
3:24 PM:   Moving for Life "Rise Up"
3:29 PM:   Part 3 Interviews with Dance Makers
3:35 PM:   30 min TV special
    Introduction by Greg Miller, Dance Parade
    Alison Cook Beatty Dance, Central Park Field #4 / Remarks by Alison Cook Beatty
    Moksha Arts, Agar Tum / Remarks by Punchali Kumar
    New York Chinese Cultural Arts Center / Remarks by Ying Yen
    DrumatiX, Remarks by Noa Barankin
    Urban Bush Women, Wade in the Wobble / Remarks by Courtney J. Cook
    Buglisi Dance Theatre, Table of Silence Prologue (9/11/2020 excerpt)

TEACHING STAGE A

1:15 pm: Fit4Dance (LitFit w/ Laci Chisholm)
1:45 pm: Let's Get Moving! (Contemporary Dance & Improv w/ Teresa Fellion)
2:15 pm: The Boogaloo Project (Latin Boogaloo w/ Amanda Cardona)
2:45 pm: Moksha Arts (Bhangra & Bollywood w/ Punchali Kumar)
3:25 pm: Dance & Rhythms From Around The World (Funmilayo Chesney/Fusha Dance Company)

TEACHING STAGE B

1:15 pm: *Kids Breaking League (Breakdancing)
1:45 pm: *Saung Budaya (Indonesian Dance w/ Amalia Suryani)
2:15 pm: BodyMind Dancing (Somatic Movement w/ Tom Sullivan)
2:45 pm: *Mazarte Dance Company (Mexican Folk Dance)
3 pm: *Reaction Dance Company NYC/
PS112Q Dutch Kills School (HipHop & Kpop mash up)
3:15 pm: *Fusha Dance Company/PS114X Luis Llorens Torres School (Afro-Brazilian Dance)
3:20 pm: 10tecomai & Friends (Japanese Yosakoi Dance)
3:25 pm: *Marlon Mills/IS347 School of Humanities/Ft Hamilton Sr Center (Salsa)
3:30pm: The Joy of Salsa (class w/ Marlon Mills)

 

*PERFORMANCE

TOP